Головна » 2009 » Липень » 24 » У вузи по-новому: хабарі вищі, схеми складніші
У вузи по-новому: хабарі вищі, схеми складніші
18:29:18

Незважаючи на запевняння чиновників, що тестування покладе край корупції при вступі до ВНЗ, залишена лазівка у вигляді пільговиків, які гарантовано одержують студентський квиток, дає можливість для махінацій

Причому, оскільки ризики нині більші, то й ціни значно виросли. Окрім того, на ринку "вступних послуг" орудують шахраї, пропонуючи вирішити питання: гроші беруть, але ні з ким не домовляються.

"Мій син поступає на економіку в один із престижних ВНЗ. За балами він проходив, але в останній момент, нам сказали, що взяли багато першочерговиків (медалісти, переможці предметних олімпіад, мешканці гірської місцевості, діти з багатодітних родин тощо), але за $12 тисяч нам запропонували одержати такий самий статус. Мов, увечері гроші, ранком вступ. Загалом, я в розпачі, а син у депресії: він же вірив у всю цю систему, що вона чесна. А виходить ‑ набрав майже 400 балів і не може поступити туди, куди хоче", - розповідає Олена, син якої поступає.

"Я цього року поступаю у провідний ВНЗ України. Мої батьки дуже боялись, що я не поступлю, і знайшли людину, яка готова за $11 тисяч пристроїти мене, причому на контракт. Але гарантій вона не давала, і ми відмовились", - розповідає нам абітурієнтка Ганна.

Про те, що поступити за гроші все ще можна, говорять і працівники самих вишів. Правда, уточнюють, що єдина реально працююча нині корупційна схема - це одержання липового посвідчення пільговика. "Корупція після введення тестування скоротилась на 90 %. Але з'явилось багато липових пільговиків, які обходять ВНЗ і намагаються зробити собі підроблені довідки, наприклад, про інвалідність. З'явилось багато фірм, готових робити такі документи. Їхні представники стоять біля приймальних комісій і пропонують свої послуги", - розповідає замдекана одного з провідних столичних ВНЗ Костянтин.

Ми вирішили перевірити на собі, чи можливо купити липову довідку. За 10 хвилин необхідні телефони ми знайшли в Інтернеті. Зателефонували за зазначеним на сайті номером і представились мамою абітурієнтки. Нам повідомили, що довідку про інвалідність зробити можна, але занадто складно. Головна складність ‑ внести інформацію в бази даних. "Звичайно, ви як мама, напевно, підете на все, щоб ваша дитина поступила. Але будьте готові, що така довідка буде дуже дорогою - більш $10 тисяч", - розповів нам чоловік.

Ректори ВНЗ говорять, що хабарів цього року немає (окрім липових пільговиків), а ті, хто заробляють на вступі, - шахраї. "Вони знаходять людей, які готові платити за гарантію, що їхнє чадо буде вчитись. А потім усе просто. Шахраї беруть гроші з батьків, обіцяючи домовитись у ВНЗ. Згодом вони нічого не роблять. Правда, цього року в нас занадто багато пільговиків. Не думаю, що всі справжні... Але це вже проблеми правоохоронних органів", - розповідає нам ректор Тернопільського держпедуніверситету Володимир Кравець.

"ПІЛЬГОВИКІВ ТОРІК БУЛО МЕНШЕ"

Леонід Губерський, ректор КНУ ім. Т. Г. Шевченка, стурбований нинішньою ситуацією. - Цього року на 2 481 планове бюджетне місце до нас надійшло 23 774 заяви. Десь тисяча - це пільговики, які мають право на вступ поза конкурсом. Є група спеціальностей (журналістика, економіка тощо), де кількість пільговиків у 1,5 рази перевищила кількість бюджетних місць. Найнеприємніше, що, як показав наш аналіз, у більшості пільговиків сума балів набагато нижче, ніж у тих, хто йде на звичайній основі. І нам доводиться відмовляти тим, хто набрав від 190 до 200 балів.

- Торік ситуація була гіршою?

- Ні, пільговиків було набагато менше. До того ж зараз усі ректори стурбовані тим, що забагато вступаючих, котрі прийшли з різними довідками, і деякі з них, наприклад, що дитина - інвалід, були видані буквально у квітні!

- Ви їх перевіряєте?

- Ні, у нас немає ані людей, ані можливостей, ані повноважень. Довідки різні, видаються лікарями та лікарнями різного рівня. Але в міністерстві вже звернули на проблему увагу, обіцяли підключити відповідні органи.

- Що мусите робити?

- Цього року, щоб дати можливість учитись дітям, які набрали велику кількість балів, будемо просити додаткові бюджетні місця в міністерстві. Згоду на це вже отримано. Але вже зараз ми сформулювали наші пропозиції щодо внесення змін у правила прийому на наступний рік і вважаємо, що мають бути введені квоти, щоб пільговиків у ВНЗ було, приміром, до 25 %.




по матеріалах
Сегодня




Категорія: Вступ 2009 | Переглядів: 784 | Додав: olena | Теги: пільги, ЗНО, корупція, ВНЗ, Зовнішнє тестування, КНУ, пільговіки, вступ, ректор | Рейтинг: 5.0/2 |
Всього коментарів: 4
4 yanell47  
0
Да, якщо до цього корупція могла бути в ВНЗ, то тепер вона - в медицині. І таким же чином перевірити абсолютно всі довідки дуже складно. Особливо тоді, коли випускник з одного міста вступає до ВНЗ іншої області. cool Тому, треба взагалі відмінити систему пільг. Здала дитина ЗНО на 190 - 200 балів - кому, як не такому абітурієнту надавати переваги? Ведь це потрібно нашій державі. А дітям - інвалидам, які мають відповідні документи за кожний рік - не лише в лікарні, а й в школах ( ми цю інформацію надаємо щорічно ), але не здали ЗНО на рівні, достатньому для бюджету, - надавати обов'язкову державну грошову кредитну допомогу на навчання. Щодо медалістів - якщо вони справжні, то й ЗНО вони здали всі на високому рівні. Тому, медаль буде як додаток до "відмінних" документів. Переможці олімпіад - таким же чином, вже отримують 12 балів в атестаті. А вот призерів олімпіад та конкурсів республікансьго етапу всеукраїнських предметних олімпіад та конкурсів МАН можна було б звільняти від ЗНО з даного предмету з зарахуванням 12 баллів в школі та до 200 - з ЗНО. Їх не так багато, й вони цього заслуговують. Таким чином, відпала б можливість "робити" документи для отримання пільг. І тоді всі випускники б розуміли, що для них важливо - САМЕ ЗНАННЯ. cool

3 olena  
0
Обговорення цієї статті також переноситься на сторінку http://pedrada.at.ua/forum/2-18-1

2 Марина  
0
Для olena
Я бы не разделяла Вашего оптимизма. Эта система найдет еще целую кучу лазеек для коррупции.
Если они жили на этом столько лет, то как они могут так вот просто от этого отказаться?

Вы ж читали размеры взяток: двузначные цифры в тысячах долларов! Во многих местах Украины - это цена квартиры или дома!


1 olena  
0
Враховуючи масштаб проблеми, думаю, що це просто супротив системи, яка вмирає. Це дає надію, що практично всі інші засоби корупційного вступу до вишів вже відсічені системою ЗНО.

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]